Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki to comiesięczne spotkania, których celem są rozmowy na temat wybranej książki. Proces czytania zazwyczaj celebrujemy w samotności i rzadko mamy szansę na wymianę uwag z innymi osobami, które przeczytały tą samą książkę, dlatego DKK jest szansą dla tych, którzy wciąż czują głód rozmów o literaturze, a przede wszystkim chcą ją poznawać. To przed nimi drzwi naszego Klubu stoją otworem i co najważniejsze: nie trzeba być krytykiem ani znawcą literatury, by uczestniczyć w dyskusjach o niej. 


Piękno według Eco Kurniawana

Tym razem 18 października przedmiotem dyskusji była powieść "Piekno to bolesna rana".
Jest to saga rodzinna przepełniona wierzeniami, klątwami, magią, erotyzmem i ludowym folklorem. Jest to przede wszystkim opowieść o krwawej historii Indonezji, czwartego co do wielkości populacji państwa świata a wszystko to przeplecione fragmentami iście baśniowymi. Wkraczamy w życie pięknej prostytutki Dewi Ayu i jej czterech córek. Główna bohaterka umiera na własne życzenie, bo nie chce oglądać swojej nowo narodzonej córki, którą uważa za piękną a w rzeczywistości jest najbrzydszą istotą pod słońcem. Po 20 latach wstaje z grobu, by zobaczyć, co stało się z niemowlęciem.

Czytaj więcej...

Żółto-niebieski świat Ukrainy

Spotkanie DKK - 20 września 2017

 

Ukraina to państwo, w którym nieustannie toczą ze sobą bój dwa światy – biedy wschód oraz ten „lepszy”: bogaty i nowoczesny zachód. Ukraina to kraj przedziwny, który nosi wiele śladów wspólnej historii naszych narodów. I, chociaż jest tak blisko Polski, trudno oprzeć się wrażeniu, że to inny świat

A jak Ukrainę przedstawia Ziemowit Szczerek w "Tatuażu z Tryzubem"?

„Ukraina nie była państwem, o które walczono. Ukraina była produktem geopolitycznych okoliczności i – po prostu – wydarzyła się. Tworzono ją i tworzy się nadal, pracując już na żywym, niepodległym ciele. To nie ukraiński naród stworzył Ukrainę. To bardziej Ukraina tworzy ukraiński naród” – to główna teza Szczerka.

Jest to ciekawa relacja, opisująca poszukiwania przez autora odpowiedzi na pytanie o tożsamość Ukraińców. Ziemowit przedstawia w swoim reportażu Ukrainę, która nic nie znaczy nawet dla własnych obywateli, kraj przeżarty korupcją i bylejakością. Jednocześnie przybliża nam mentalność naszych sąsiadów, wiele rozjaśnia, zwłaszcza jeśli chodzi o Donbas i o Krym.
Autor stara się raczej obserwować i opisywać niż epatować czytelnika swoimi własnymi poglądami i przemyśleniami. Z tą konwencją świetnie współgra styl i język. Prosty, dobitny, niestroniący od wulgaryzmów.

Dyskusję członków DKK wzbogacił pokaz filmowy z zwiedzania willi Janukowycza , która stała się symbolem zepsucia i skorumpowania ukraińskiej głowy państwa. Każdy może przekroczyć bramę ulokowanej nieopodal Kijowa Meżyhirii i zobaczyć, jak wyglądało życie oligarchy. Trzeba przyznać, że Janukowyczowi nie brakowało rozmachu, choć ostentacyjny przepych nie wszystkim się podoba.

Majowe spotkanie z książką

 

Maj jest najbardziej urokliwym spośród wszystkich miesięcy. Jest to miesiąc w którym obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W wyjątkowej atmosferze w ostatni dzień maja odbyło się  spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki .

Ogromną niespodziankę przygotowali klubowicze leżajskiego DKK. Podarowali bibliotekarzom kwiaty i słodkości wraz z życzeniami sukcesów, oraz satysfakcji z pracy. Szczególnie cieszy nas sympatia i  przyjaźń czytelników bo powszechnie znana jest prawda, że miejsca tworzą ludzie. Dlatego pracownicy biblioteki składają podziękowania klubowiczom DKK za to, że są wyjątkową , otwartą, pomysłową grupą czytelniczą gotową na podejmowanie nowych wyzwań.

Urokliwe miejsce na tarasie biblioteki i miła atmosfera sprzyjały konstruktywnej dyskusji nad książką Paula Bowlesa " No więc dobrze".

Czytaj więcej...

Kto jest prawdziwym autorem teorii względności?

 

Albert Einstein – najwybitniejszy fizyk w dziejach czy nieuczciwy naukowiec, który okradł żonę z jej dorobku?

Na powyższe pytania próbowali odpowiedzieć członkowie leżajskiego Klubu Książki na swoim kolejnym spotkaniu 21 czerwca 2017r.

Na temat który wywołuje wiele kontrowersji odpowiada książka Marie Benedict „Pani Einstein„ W oparciu o nieliczne źródła biograficzne, listy, notatki i wnikliwe poszukiwania informacji – Marie Benedict stworzyła pasjonujący portret zapomnianej przez historię pierwszej żony wielkiego naukowca , fizyka i laureata Nagrody Nobla Alberta Einsteina

Czytaj więcej...

Dopóki nie powiem do widzenia - DKK - 15 marca 2017 r.

Galeria foto na Facebook-u:

 

"Nie płacz, że coś się skończyło, ciesz się, że się zdarzyło".

"Dopóki nie powiem do widzenia" to autobiografia amerykańskiej dziennikarki, Susan Spencer-Wendel, która zmagała się z rzadko spotykaną chorobą - ALS, Dowiadując się, że jej ciało niszczy choroba prowadząca do zaniku mięśni, a w konsekwencji śmierci postanawia napisać książkę o swoich ostatnich chwilach życia.

Czytaj więcej...GODZINY OTWARCIA:
pon.-pt. 8.00 - 18.00

ADRES:
ul. Jarosławska 1
37-300 Leżajsk

 

Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku

 

Modernizacja budynku Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego została zrealizowana w ramach projektu „Rewitalizacja i zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół zabytkowego rynku miejskiego w Leżajsku”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Oś VII Spójność wewnątrzregionalna Działanie 7.1 Rewitalizacja miast oraz Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego