Piękno według Eco Kurniawana

Tym razem 18 października przedmiotem dyskusji była powieść "Piekno to bolesna rana".
Jest to saga rodzinna przepełniona wierzeniami, klątwami, magią, erotyzmem i ludowym folklorem. Jest to przede wszystkim opowieść o krwawej historii Indonezji, czwartego co do wielkości populacji państwa świata a wszystko to przeplecione fragmentami iście baśniowymi. Wkraczamy w życie pięknej prostytutki Dewi Ayu i jej czterech córek. Główna bohaterka umiera na własne życzenie, bo nie chce oglądać swojej nowo narodzonej córki, którą uważa za piękną a w rzeczywistości jest najbrzydszą istotą pod słońcem. Po 20 latach wstaje z grobu, by zobaczyć, co stało się z niemowlęciem.

Klubowiczów zachwyciła magiczna historia pełna mitów i magii, o kobietach, pięknie i związanym z nim szczęściem, ale i przekleństwem. Autor ukazał wiele przemocy i wyjątkowo brutalnych politycznych rebelii. Sceny gwałtów, morderstw, czy wręcz zoofilii mogą nami wstrząsnąć ale czytanie powoduje zaangażowanie wszystkich zmysłów i uczuć. W świecie Kurniawana nie ma rzeczy niemożliwych. To jedna z tych książek, o których pamiętać będziemy bardzo, bardzo długo. Spotkanie wzbogacone zostało opowieściami pani Marty Kuczek, która zrelacjonowała nam swoje wrażenia z podróży po Indonezji. Na fotografiach podziwialiśmy piękno przyrody, oraz egzotyczne zabytki.